Obrazy na płótnie canvas lawenda. Jakie płótno wybrać do drukowanych obrazów

Autor: Leszek Nowak W: Dekoracje wnętrz Włącz: Comment: 0 Hit: 2929

Obrazy na płótnie lawenda. Doradzamy jakie płótno wybrać.

Obrazy na płótnie a dokładniej obrazy drukowane na płótnie, na przykład obrazy na płótnie lawenda, na których skupimy się w dzisiejszym wpisie, to bardzo nowoczesne i popularne obecnie dekoracje ścian. Oferowane są na canvasie i płótnie poliestrowym. W zależności od swojej tematyki pasują do zarówno wnętrz bardzo nowoczesnych, jak i do tradycyjnych mieszkań i domów a przywołane w tytule obrazy z lawendą do wnętrz w stylu prowansalskim, rustykalnych, retro i vintage. Mało kto ma świadomość, że płótna do druku się różnią i nie zastanawia się, na jakim chce zamówić swój wybrany obraz.

Obrazy drukowane na plotnie canvas -GrafikiObrazy.plgrafikiobrazy.pl, stylowy obraz na płótnie bawełnianym canvas z lawendą Lawenda dla Edgara Degasa 

 Teoretycznie nie ma wyboru, bo robi to za niego osoba, firma oferująca obrazy drukowany na sprzedaż. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic złego, w końcu sprzedawca wie dużo więcej o rodzajach płócien niż klient, więc czemu nie miałby decydować za klienta, co jest dla niego lepsze. Zabrzmiało dziwnie, prawda? Chyba jednak jako klienci chcielibyśmy mieć wpływ lub wiedzę na to, co kupujemy, w końcu to my płacimy, również za  płótno do druku. Ponadto przecież jednak interesy sprzedawcy i klienta nie są do końca tożsame, jeśli kupujemy okna, to chcemy wiedzieć, czy zostały zrobione z taniej sosny, czy drogiego dębu, wiemy, że ma to wpływ na cenę produktu, ale też na jego końcowy wygląd i właściwości. Dlaczego zatem w przypadku obrazu na płótnie mamy się zdać na wybór dokonany przez sprzedawcę, nie dostając żadnej informacji o rodzaju użytego płótna i przyjąć za dobrą monetę niewiele mówiące ogólniki.

Jeśli już, mam nadzieję, przekonałem Państwa, że warto zwrócić uwagę na rodzaj użytego płótna. Osobiście polecam obrazy na płótnie canvas oferowane przez galerię internetową grafikiobrazy.pl.

Obrazy canvas -GrafikiObrazy.pl obraz canvas, płótno bawełniane z widocznym splotem i satynowym połyskiem podkreśla stylowy, malarski obraz

Jest to dobry moment, aby przejść do głównego tematu dzisiejszego wpisu, czyli jaki rodzaj płótna wybrać dla naszego obrazu z lawendą na płótnie.

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy nam się odrobina podstawowej wiedzy na temat płótna używanego do druku. Najczęściej używa się na nie określenia płótno canvas. Canvas, ponieważ płótno ma imitować płótno lniane lub bawełniane, które odpowiednio zaimpregnowane, a potem z naniesionym specjalnym podkładem stanowiło podłoże obrazu olejnego, czyli po polsku mówiąc kanwę lub właśnie canvas po angielsku. Jak już wiemy, płótno canvas ma naśladować swoją strukturą splot naturalnego płótna używanego w obrazach olejnych, zatem powinno mieć naturalną dosyć głęboką i nieregularną strukturę. Aby osiągnąć taki efekt, producenci płótna canvas w zależności od końcowej ceny płótna używają różnych materiałów do wydruków na płótnie.

Najtańsze jest płótno wykonane z poliestru, ma niską cenę, niską gramaturę od 250 do 260 gramów/metr kwadratowy (chociaż zdarzają się jeszcze bardziej odchudzone wersje rzędu 220 gramów, tych zdecydowanie powinniśmy unikać, a niestety są obecne na rynku i stosują je znani, bardzo popularni dostawcy obrazów). Ze względu na użyty sztuczny materiał, tekstura płótna uzyskana jest w procesie produkcji poprzez wytłoczenie wzoru trochę przypominającego płótno. Ze względu na fakt, że wzór został uzyskany poprzez wytłoczenie, jego tekstura jest bardzo regularna, mechaniczna i najmniej ze wszystkich rodzajów przypomina rysunek naturalnego płótna, również z powodu niskiej gramatury, która nie pozwala na uzyskanie grubej faktury zbliżonej do naturalnego płótna. Ze względu na wyżej opisane cechy płótno poliestrowe raczej nie powinno być używane do wydruku obrazów, gdyż ma płytką i sztuczną teksturę, więc daje dosyć marny efekt. Natomiast dobrze się nadaje do wydruku zdjęć fotograficznych wykonanych przez nas czy zakupionych z ogromnej wielomilionowej bazy zdjęć Fotolia. Dlaczego akurat jest to dobry wybór dla wydruku zdjęć, oczywiście poza niską ceną? Przede wszystkim w przypadku zdjęć nie potrzebujemy głębokiej faktury, natomiast zależy nam na wiernych żywych kolorach jak na prawdziwym zdjęciu i tu płótno poliestrowe ma swoje plusy, ma bardzo dobrą biel, która zapewnia wierność kolorystyczną, wysoki stopień połysku od satynowego do pół połysku co gwarantuje nam intensywne, żywe kolory.

Lawenda obrazy na płótnie -GrafikiObrazy.pl

Lawenda obraz na płótnie, obraz drukowany na płótnie poliestrowym 300gram/m2

Drugim surowcem używanym do produkcji płócien canvas jest bawełna. Płótna te są od 3 do 10 razy droższe niż płótna poliestrowe. Płótna na bazie bawełny mogą być mieszanką bawełniano-poliestrową bądź prawie czystą bawełną. Prawie, ponieważ sama bawełna nie nadaje się do druku, podobnie jak do obrazu olejnego jest przygotowana poprzez impregnowanie klejem, a potem naniesienie podkładu, tak więc do druku musi być też odpowiednio przygotowana na powierzchni, aby stanowić bazę dla pigmentów druku. To przygotowanie powierzchni uzyskuje się poprzez dodatek poliestru, jeśli płótno jest mieszanką bawełniano-poliestrową lub poprzez uszczelnienie powierzchni żywicą lateksową w przypadku płótna canvas w 100% bawełnianego. Takie płótna bawełniane lub bawełniano-poliestrowe mają dużo ładniejszą, prawdziwszą, bliższą płótnu naturalnemu strukturę w porównaniu do płótna poliestrowego. Intuicyjnie powiedzielibyśmy, że pewnie płótno w 100% bawełniane ma najładniejszą, najbardziej naturalną strukturę, jest lepsze od mieszanek bawełniano-poliestrowych. Otóż nie, jest to bardziej skomplikowane, podobnie jest z kwestią gramatury, która dla tych płócien mieści się najczęściej w zakresie 300-380 gramów, tu również wyższa gramatura nie gwarantuje ładniejszego efektu.

Tajemnicą płótna jest splot i dobór włókna. Każdy producent ma swoje tajemnice w tym zakresie i rezultat nie zależy od tego, czy to czysta bawełna, czy mieszanka, ani też od tego, że gramatura jest wyższa. Jakość i wygląd płótna canvas zależy od splotu, to on daje pożądaną teksturę, i nie chodzi tu o głębokość, bo ta przy płótnach bawełnianych zawsze jest wystarczająca, chodzi o efekt naturalnego tkanego płótna, które nie jest mechanicznie powtarzalne, sztuczne w swym wyglądzie, ale ma swoją naturalną niepowtarzalność, nierówność, miejsca odrobinę mocniejsze, z grubszą nitką tak jak to jest w naturalnym płótnie, gdzie nitka i splot są zmienne, różne. Tu zawiera się wiedza i umiejętność produkcji dobrego płótna canvas, nie w gramaturze, czy procencie bawełny i poliestru. Jest w zasadzie tylko jedna zależność, ceny produktu i finalnego wyglądu wydruku, cena nie zależy od gramatury ani od dodatku poliestru, cena zależy wyłącznie od efektu. Firmy, które potrafią uzyskać pożądany splot i efekt,  sprzedają swoje produkty dużo drożej od innych niezależnie czy mają wyższą, czy niższą gramaturę. Do czego najlepiej stosować płótna bawełniane? Moim zdaniem do wydruku zdjęć nadają się dobrze, ale należy wybrać płótno tylko z bardzo drobną teksturą i z wyższym połyskiem, minimum satynowym, może być pół połysk. Natomiast płótna bawełniane najlepiej nadają się do wydruku obrazów, czyli cyfrowo namalowanych obrazów. W tym przypadku naturalna tekstura płótna pasuje idealnie, podkreślając wzór obrazu.

Lawenda obrazy na płótnie -GrafikiObrazy.pl

Lawenda na płótnie poliestrowym ze splotem, obraz drukowany

Pora zatem wrócić do głównego pytania dzisiejszego wpisu na blogu, jakie płótno wybrać dla obrazu na płótnie z lawendą, na przykład dla obraz Lawenda dla Edgara Degasa? Z pewnością powinno to być płótno bawełniane, płótno poliestrowe jest tańszą opcją, ale nie wartą brania pod uwagę. Jeśli płótno bawełniane to jakie -jak wyjaśniałem powyżej, nie ma znaczenia czy 100%, czy mieszanka, ważny jest tylko splot. Powinien być naturalny, nieregularny. To, co ważne, to należy wziąć pod uwagę głębokość tekstury, dla obrazów mniejszych takich jak 40 cm x 30 cm do maksimum 90 cm x 60 cm należy użyć płótna o umiarkowanej teksturze, gramatura 300 gramów nie więcej. W przypadku obrazów większych takich  jak 120 cm x 80 cm lub zwłaszcza 150 cm x 100 cm warto użyć płótna o mocniejszej głębszej teksturze i gramaturze rzędu 320 gramów. Przy czym przede wszystkim należy kierować się teksturą, gramatura jest tylko daną pomocniczą. Dla odmiany, gdybyśmy rozważali druk obraz Lawenda brama Prowansji, to ze względu na jego delikatny, jakby akwarelowy charakter również rozmiar 120 cm x 80 cm należałoby zrobić na umiarkowanej teksturze płótna, a dopiero rozmiar 150 cm x 100 cm na płótnie o mocniejszej teksturze. 

Grafiki na płótnie lawenda -GrafikiObrazy.pl

Autorska grafika z lawendą Lawenda dla Edgara Degasa drukowana na płótnie poliestrowym

Na sam koniec chciałbym podkreślić jeszcze jedną ważną rzecz, o której często zapominamy, kiedy wybieramy rozmiar naszego obrazu na płótnie, bardzo ważne jest kierować się rozmiarem pomieszczenia. Nawet jeśli mamy dużo miejsca na ścianie, ale pomieszczenie nie jest wielkie, nie powinniśmy wybierać dużego obrazu drukowanego. Obrazy XXL należy oglądać z większej odległości, z bliska nie wyglądają dobrze. Jeśli mamy dużo miejsca, a pomieszczenie nie jest wielkie, lepiej wybrać po prostu tryptyk, wtedy wykorzystamy powierzchnię, tak jak chcieliśmy, a jednocześnie rozmiar obrazów będzie pasował do odległości, z której na niego patrzymy.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password