Obrazy kolonialne
Obrazy kolonialne we wnętrzu są dobrym pomysłem. Dzięki naszym obrazom kolonialnym stworzenie harmonijnej aranżacji nie będzie wymagało dużej inwestycji. Obrazy w stylu kolonalnym w salonie lub sypialni wspaniale wystylizują przestrzeń. Polecamy nasze obrazy z egzotycznymi kwiatami, storczykami, jaśminem, liśćmi palmy, kolorowymi ptakami, papugami, łapaczami snów, piórkami. Warto wybrać nastrojowe pejzaże, krajobrazy z zachodzącym słońcem i grafiki z etnicznymi motywami, które wyglądają jak ręcznie robione kilimy.
Obrazy w stylu kolonialnym
Wnętrze w stylu kolonialnym odznacza się brakiem przesady i naturalnością. Dekoracje nie mogą zdominować wnętrza. Obrazy kolonialne mają tylko podkreslić styl i charakter. Jakie obrazy pasują do wnętrz kolonialnych? Proponujemy:
- Obrazy z egzotycznymi kwiatami, z kolorowymi storczykami, jaśminem. Można sięgnąć po realistyczne przedstawienia lub abstrakcyjne, z geometria i uproszczeniem. Pięknie będą wyglądały azjatyckie wzory kwiatowe, dalekowschodnie motywy, często oparte na chińskim lub japońskim malarstwie.
- Obrazy z egzotycznymi ptakami, często wśród egzotycznych roślin
- Obrazy ze zwierzętami, z flamingami, tygrysami, lampartami i innymi
- Obrazy z mapami, statkami
- Obrazy w stylu etno, z tradycyjnymi motywami, geometrycznymi wzorami, maskami kultowymi, figurami postaci, itd.
- Obrazy z motylami we wszystkich kolorach
- Obrazy z grafikami łapaczy snów, piór, dzwonków wietrznych
- Obrazy zen, wizerunki Buddy
- Obrazy z zachodem słońca, nastrojowe pejzaże rozgrzane słońcem
Wnętrza w stylu kolonialnym
Styl kolonialny pochodzi z brytyjskich posiadłości w Afryce i Azji. Połączył elementy typowo brytyjskie z afrykańskimi i orientalnymi. Stąd w aranżacjach widzimy zamiłowanie do komfortu, dalekich podróży i przygody. Obok klasycznego wiktoriańskiego wystroju mamy orient. Pojawia się egzotyczne drewno, mahoń, palisander, akacja azjatycka, rattan i bambus. Meble są masywne, ciemne, postarzane, często zdobione motywami orientalnymi. Sprowadzane są z różnych regionów Azji, Indii lub produkowane na miejscu w odpowiedniej stylizacji. Popularne są ciężkie komody, z półkami, szufladami, przeszklone biblioteczki, niskie stoliki. Ciemnym meblom towarzyszą w wystroju "kolory ziemi", biele, beże, wanilia i brąz. Ściany się maluje a na podłogę kładzie deski lub terakotę. Na sufitach występują drewniane belki. Taka kolorystyka podkreśla naturalny charakter stylu. W miejsce moskitier proponowane są tiule i muśliny. Mogą pojawić się przy oknach lub jako baldachim nad łóżkiem.
Początki stylu kolonialnego
Początki stylu kolonialnego sięgają XVIII wieku i są związane z historią brytyjskich podbojów w Azji i Afryce. W tym czasie do odległych krajów przenosiły się rodziny wysoko postawionych urzędników i przedsiębiorców zabierając ze sobą cały dobytek. W Indiach czy RPA urządzali wnętrza według tradycji z własnego kraju. Wraz z upływem czasu w ich domach naturalnie pojawiały się elementy właściwe dla miejscowej kultury lub meble typowo brytyjskie były wykonywane z miejscowych materiałów. W procesie asymilacji powstał styl kolonialny, łączący europejska tradycję z egzotyką.
Narodziny stylu kolonialnego doskonale zilustrowała Karen Blixen w "Pożegnaniu z Afryka". Wspomina, jak wyglądała przeprowadzka z rodzinnej Danii do Kenii. Zabrała ze sobą całe wyposażenie domu - meble, obrusy, zasłony, pościel, kryształy, porcelanę a nawet gramofon. Swój nowy dom urządziła tak jak ten, z którego wyjechała. Stopniowo we wnętrzu zaczęły pojawiać się miejscowe sprzęty, meble, skóry zwierząt, ręcznie tkane kilimy. gliniane naczynia, drobne rzeźby. Stare wymieszało się z nowym i powstał wystrój, który nie był ani duński ani afrykański.