Druk solwentowy czy lateksowy, w jakim rodzaju druku wybrać nasz obraz?

Autor: Leszek Nowak W: Blog wnętrzarski grafikiobrazy.pl/ Trendy i design Włącz: Comment: 0 Hit: 915

Wybierając obraz na płótnie, a precyzyjniej obraz drukowany na płótnie, stajemy przed koniecznością wyboru, w jakiej technice druku chcemy, aby był wykonany nasz obraz.

druk lateksowy

Mówiąc o druku solwentowym lub lateksowym tak naprawdę mówimy o rodzaju tuszu użytym do druku, a więc tuszu solwentowym lub tuszu lateksowym.

Tusz solwentowy, powszechnie ze względów marketingowych zwanym ekosolwentowym, aby brzmiało bezpieczniej, słowo eko zawsze brzmi ładniej, jest tuszem, w którym pigmenty są w roztworze rozcieńczalnika organicznego. Taki rozcieńczalnik ma bardzo intensywny zapach i odparowuje w ciągu co najmniej kilku dni. Warto tu wspomnieć, że w pomieszczeniu, w którym drukowane są obrazy, ilość rozcieńczalnika z tuszu jest na tyle duża, że należy stosować intensywną wentylację mechaniczną. Oczywiście takie rozcieńczalniki nie zawierają najbardziej toksycznych rozcieńczalników aromatycznych typu benzen, których stosowanie jest od dziesiątków lat zakazane, ponieważ są rakotwórcze, tylko zawierają rozcieńczalniki alifatyczne, niemniej tusz solwentowy zawiera także pewne ilości cykloheksanolu, który jest związkiem chemicznym sklasyfikowanym jako rakotwórczy, które są mniej toksyczne, niemniej jak Państwo na pewno wiecie w farbach sprzedawanych detalicznie, czyli nie do zastosowań przemysłowych, stosowanie również rozcieńczalników alifatycznych zostało wykluczone blisko 10 lat temu, więc oczywiście nie są to substancje obojętne dla naszego zdrowia.

Tusz lateksowy jest tuszem na bazie roztworu pigmentów w  wodzie i żywicy lateksowej. Nie wszyscy wiedzą skąd wzięła się żywica lateksowa. Otóż lateks to jest inna nazwa na żywicę pozyskiwaną z drzew kauczukowych. Oczywiście po odkryciu doskonałych właściwości kauczuku nauka odkryła sposób na produkcję syntetycznego kauczuku. Inaczej zabrakłoby lasów w Brazylii, gdyż tak popularnym stał się lateks. Dlatego tusz lateksowy jako produkt na bazie wody i żywicy lateksowej, składników przyjaznych człowiekowi uzyskał certyfikaty ECOLOGO oraz Greenguard Gold Certification, są to certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa stosowania wewnątrz pomieszczeń pod kątem wpływu badanego produktu na czystość powietrza w pomieszczeniu. Poziom Gold oznacza spełnienie najwyższych wymogów certyfikatu Greenguard.

W praktyce, choć nie jest to zakazane, nie powinno się stosować druku solwentowego dla produktów przeznaczonych do użytku wewnątrz pomieszczeń, chyba że mamy zagwarantowane bardzo intensywne wietrzenie takiego pomieszczenia w ciągu co najmniej 2 tygodni od momentu powieszenia obrazu a sam obraz ma niewielką powierzchnię. Warto tu dodać, że druk solwentowy został pomyślany jako druk np. banerów reklamowych, które są stosowane z natury rzeczy na zewnątrz i wymogiem jest wytrzymałość druku minimum 12 miesięcy w warunkach zewnętrznych takich jak słońce i deszcz, to wymaga zastosowania dość mocnej chemii, aby sprostać tym wymogom.

Ten powyższy opis obu rodzajów tuszy jest jednoznaczny, jeśli chodzi o decyzję, który tusz będzie lepszy dla naszego domu. Powstaje jednak pytanie, dlaczego więc nadal na rynku oferowane są obrazy w obu technologiach. Odpowiedź jest prosta, koszt tuszy jest jednym z głównych poza kosztem płótna canvas, kosztów druku, a tusze solwentowe są nawet 10 razy tańsze niż tusze lateksowe, nie mówiąc o tym, że także sam ploter lateksowy jest blisko trzykrotnie droższy, a więc wymaga znacznie większej inwestycji na starcie.

Na koniec, możesz zapytać, jak sprawdzić jakie tusze stosuje firma, od której obraz chcesz kupić. Tu działa prosta zasada, firmy stosujące druk lateksowy zawsze chwalą się tym na swojej stronie, grafikiobrazy.pl też się tym chwalą, firmy stosujące druk solwentowy praktycznie w 100% nie podają jakiej technologii druk stosują. Jest to zrozumiałe, bo nie ma czym się chwalić.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password