Plakat w ramie

Autor: Leszek Nowak W: Dekoracje wnętrz Włącz: Comment: 0 Hit: 966

Plakat w ramie - Audrey Hepburn

Gdy decydujemy się na plakat w ramie, to stajemy przed wyborem nie tylko jaki kolor wybrać, ale też jaką ramę wybrać, z jakiego materiału i jakiej szerokości i grubości.

Plakat w czarnej ramie

Plakat w czarnej ramie to najczęstszy wybór klientów, zwykle jest to plakat w ramie aluminiowej. Nic w tym dziwnego, ponieważ sam nowoczesny format dekoracji ściennej, jakim jest plakat, naturalnie łączy się z czarną aluminiową ramą, zwykle jest dosyć wąska rama, więc taki wybór jest bardzo uniwersalny i pasuje do większości wnętrz, przez co taki wybór jest też w pewnym sensie wygodny.

Plakaty w ramach są najczęściej oprawiane w ramy aluminiowe i jest to moim zdaniem najbardziej naturalny wybór dla oprawy plakatu, ponieważ jest tu zgodność stylów, plakat jest nowoczesną formą, a aluminium bardzo nowoczesnym materiałem przez jedno świetne pasuje do drugiego i wręcz podkreśla jego charakter. Są dostępne różne kształty i szerokości, ale w praktyce dominują 2 rodzaje: pierwszy to wariant oszczędności, tańsza bardzo wąska i cienka rama aluminiowa o szerokości 6-7 mm i wysokości 11-13 mm. Drugi wariant, droższy, ale ze względów użytkowych i estetycznych zdecydowanie przeze mnie polecany dla rozmiarów większych niż 40 cm to solidniejsza rama aluminiowa o szerokości 9-10 mm i wysokości 20 mm.

Plakat w ramie - Marilin Monroe

Plakat w ramie - Marilyn Monroe

Ramy aluminiowe są dostępne w wielu kolorach, ale w praktyce używane są tylko 3: czarny, srebrny i złoty. Kolor czarny jest uzyskany przez malowanie proszkowe natomiast kolory srebrny i złoty uzyskuje się w procesie anodowania, co czyni powierzchnię bardzo odporną na zarysowania i przetarcia w stopniu znacznie większym niż powłoka proszkowa. Kolory anodowane srebrny i złoty są kolorami o połysku satynowym. Jeśli widzicie Państwo plakat oferowany w cienkiej jak rama aluminiowa ramie złotej lub srebrnej błyszczącej, to praktycznie oznacza, że zastosowano ramkę plastikową, jest ona znacznie tańsza od aluminiowej, ale nadaje się tylko do formatu zdjęć, czyli 10 x 15 cm do maksymalnie 21 x 30 cm, zdecydowanie nie polecam ich użycia do plakatów o większych rozmiarów niż te małe zdjęciowe, ponieważ rama jest wiotka i bardzo delikatna, oznacza to, że to bardziej plakat trzyma ramę niż rama plakat, a więc rama nie spełnia swojej funkcji. Oczywiście są ramy z tworzyw sztucznych lub kompozytowe bardzo dobrej jakości, niemniej są to drogie ramy ozdobne o szerokościach 5-8 cm i przy tak dużych przekrojach zapewniają odpowiednią sztywność i wytrzymałość.

Kolejną grupą ram, która jest oferowana z plakatami, są ramki wykonane z mdf. Ramy te są trzykrotnie tańsze od ram aluminiowych, w związku z czym wielu sklepów internetowych oferuje plakaty właśnie w ramach z mdf. Jeśli Państwo widzicie na jakimś sklepie internetowym plakat w ramie w kolorze czarnym, białym, srebrnym lub złotym i nie jest podane, z czego wykonana jest rama, ale ma szerokość 2-3 cm to raczej na pewno jest to rama z mdf. Ponieważ ramy z mdf mają niską sztywność, więc zwykle mają większą szerokość niż grubość, na przykład szerokość 2 cm a grubość 1,5 cm. Te 2 cm szerokości są niezbędne, aby uzyskać minimalną wymaganą sztywność, natomiast grubość jest mniejsza, 15 mm, ponieważ sztywność w tej płaszczyźnie zapewnia ściana. W odniesieniu do ram z mdf mam mieszane uczucia, te tanie, węższe ramy o szerokości 2 cm i grubości 1,5 cm moim zdaniem wyglądają tak, jak kosztują, czyli marnie, ta proporcja większej szerokości niż grubości wygląda staro i brzydko co bardzo kłóci się z nowoczesną formą, jaką jest plakat. Jeśli już brać pod uwagę ramy z mdf to takie, które mają grubość 3-4 cm przy szerokości nadal 2 cm, te naśladują kształt ram używanych przy wystawach fotografii i wyglądają nowocześnie, więc pasują do plakatów.

Plakat w ramie - Niezapominajki

Plakat w ramie - Niezapominajki

Na koniec chciałbym tutaj powiedzieć o nowym trendzie w oprawianiu plakatów, który się pojawił na rynku. W pogoni za coraz niższą ceną pojawiły się plakaty oprawione w samą ramę bez szkła. Wynika to z tego, że sama rama stanowi około 1/3 ceny ramy kompletnej, czyli takiej z bezpiecznym szkłem akrylowym więc jest to ogromna oszczędność i możliwość oferowania plakatów w bardzo obniżonej cenie. Plakat, ponieważ jest wystawiony na zabrudzenia jak chociażby kurz, którego po pół roku już jest sporo, aby była możliwość, chociaż częściowego utrzymania plakatu w jako takiej czystości, jest drukowany na papierze i laminowany folią lub drukowany tuszami na bazie rozcieńczalnika na najtańszym płótnie poliestrowym. Wszystko ze względu na cenę jest z jak najtańszych materiałów i niestety, choć na zdjęciach sklepu wygląda bardzo dobrze, to w praktyce już w momencie zakupu tak sobie a po roku znacznie gorzej, ponieważ prawie niemożliwe jest utrzymanie go w czystości, przetarcie szyby akrylowej a wycieranie samego plakatu to dwie różne historie, ponadto w takim plakacie bez szyby zawsze jest stosowana najtańsza rama czy z mdf a ten ze względu na swoją kruchość ma ściankę trzymającą plakat nie 0,7 mm, ale 5 mm i tu powstaje nam piękna półeczka do zbierania kurzu. Gdy mamy tam plakat za szkłem akrylowym to przetarcie kurzu nie jest problem, ale jeśli mamy wariant oszczędnościowy bez szkła to dolna część plakatu przy ramce wkrótce będzie wyglądać jak za przeproszeniem brudna, nigdy nieczyszczona fuga przy prysznicu w tanim motelu. Podsumowując, szczerze odradzam taki wybór, jest zły, krótkowzroczny i tylko na początku tańszy. Jak mówił zawsze znajomy sprzedawca okien: bez względu na to, co chce klient, nigdy nie sprzedam mu tanich okien, ponieważ po pół roku i tak nie będzie pamiętał, że chciał i kupił tanie, natomiast na te tanie, kiepskie okna będzie patrzył przez następne 20 lat i cały czas będzie na mnie zły, że takie kiepskie okna mu sprzedałem. Państwo, dokonując taniego wyboru, będziecie źli na siebie, dopóki takiego taniego zakupu nie wyrzucicie.  

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password