Styl kolonialny obrazy • egzotyczne dekoracje kolonialne, orientalne obrazy

Styl kolonialny

Początki stylu kolonialnego

Początki stylu kolonialnego sięgają XVIII wieku i są związane z historią brytyjskich podbojów w Azji i Afryce. W tym czasie do odległych krajów przenosiły się rodziny wysoko postawionych urzędników i przedsiębiorców zabierając ze sobą cały dobytek. W Indiach czy RPA urządzali wnętrza według tradycji z własnego kraju. Wraz z upływem czasu w ich domach naturalnie pojawiały się elementy właściwe dla miejscowej kultury lub meble typowo brytyjskie były wykonywane z miejscowych materiałów. W procesie asymilacji powstał styl kolonialny, łączący europejska tradycję z egzotyką.

Narodziny stylu kolonialnego doskonale zilustrowała Karen Blixen w "Pożegnaniu z Afryka". Wspomina, jak wyglądała przeprowadzka z rodzinnej Danii do Kenii. Zabrała ze sobą całe wyposażenie domu - meble, obrusy, zasłony, pościel, kryształy, porcelanę a nawet gramofon. Swój nowy dom urządziła tak jak ten, z którego wyjechała. Stopniowo we wnętrzu zaczęły pojawiać się miejscowe sprzęty, meble, skóry zwierząt, ręcznie tkane kilimy. gliniane naczynia, drobne rzeźby. Stare wymieszało się z nowym i powstał wystrój, który nie był ani duński ani afrykański.

Wnętrza w stylu kolonialnym

Styl kolonialny pochodzi z brytyjskich posiadłości w Afryce i Azji. Połączył elementy typowo brytyjskie z afrykańskimi i orientalnymi. Stąd w aranżacjach widzimy zamiłowanie do komfortu, dalekich podróży i przygody.  Obok klasycznego wiktoriańskiego wystroju  mamy orient. Pojawia się egzotyczne drewno, mahoń, palisander, akacja azjatycka, rattan i bambus. Meble są masywne, ciemne, postarzane, często zdobione motywami orientalnymi. Sprowadzane są  z różnych regionów Azji, Indii lub produkowane na miejscu w odpowiedniej stylizacji. Popularne są ciężkie komody, z półkami, szufladami, przeszklone biblioteczki, niskie stoliki. Ciemnym meblom towarzyszą w wystroju "kolory ziemi", biele, beże, wanilia i brąz. Ściany się maluje a na podłogę kładzie deski lub terakotę.  Na sufitach występują drewniane belki. Taka kolorystyka podkreśla naturalny charakter stylu. W miejsce moskitier proponowane są tiule i muśliny. Mogą pojawić się przy oknach  lub jako baldachim nad łóżkiem. 

Obrazy w stylu kolonialnym

Wnętrze w stylu kolonialnym odznacza się brakiem przesady i naturalnością. Dekoracje nie mogą zdominować wnętrza. Mają je tylko wystylizować. Jakie obrazy pasują do wnętrz kolonialnych?

  • Obrazy z egzotycznymi kwiatami, z kolorowymi storczykami, jaśminem. Można sięgnąć po realistyczne przedstawienia lub abstrakcyjne, z geometria i uproszczeniem. Pięknie będą wyglądały azjatyckie wzory kwiatowe, dalekowschodnie motywy, często oparte na chińskim lub japońskim malarstwie.
  • Obrazy z egzotycznymi ptakami, często wśród egzotycznych roślin
  • Obrazy ze zwierzętami, z flamingami, tygrysami, lampartami i innymi
  • Obrazy z mapami, statkami
  • Obrazy w stylu etno, z tradycyjnymi motywami, geometrycznymi wzorami, maskami kultowymi, figurami postaci, itd.
  • Obrazy z motylami we wszystkich kolorach
  • Obrazy z grafikami łapaczy snów, piór, dzwonków wietrznych
  • Obrazy zen, wizerunki Buddy
  • Obrazy z zachodem słońca, nastrojowe pejzaże rozgrzane słońcem

Jest 65 produktów.

Pokazano 1-15 z 65 pozycji

Aktywne filtry

Obraz Widok

Od 147,00 zł
Autor: Renata Bułkszas Nowak Obraz drukowany na płótnie  Widok  to ciekawy  krajobraz , pejzaż  w eleganckiej kolorystyce z dominującym...

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password